4. Modowe wskazówki i stylizacje

4.1. Letnie mroki i uroki biznesowej elegancji

Na turystów, którzy Bazylikę św. Piotra planują odwiedzić w mini spódnicach, krótkich spodenkach, czy bluzkach odsłaniających ramiona, czeka niemiła niespodzianka. Watykańscy strażnicy są nieugięci i osobom niestosownie ubranym zamiast zwiedzania oferują obejrzenie wnętrza świątyni w kolorowym folderze. W miejscach, w których preferowany jest biznesowy dress code obowiązują takie same zasady.

Problemy zaczynają się kiedy   trzydziestostopniowy upał staje się okazją do zawieszenia dotąd obowiązujących zasad doboru służbowej garderoby. Jednak kiedy odkryte ramiona, zostawiona w domu marynarka, czy letnie obuwie stają się biurową normą, o profesjonalnym, eleganckim, businessowym wizerunku nie może być już mowy. Dress code nie rozpływa się bowiem pod wpływem wysokich temperatur. To nie pory roku, ale zajmowane stanowisko, charakter i środowisko pracy wyznaczają granice dress code’u. Każdy powinien  pamiętać, że profesjonalny wizerunek podkreśla wiarygodność zawodową, buduje autorytet, podnosi pewność siebie i przekłada się na skuteczność w biznesie. Rola elegancji w naszym wyglądzie jest więc nieoceniona.

Kanony stroju służbowego są najmniej elastyczne dla pracowników tak zwanego front office. Bezpośredni kontakt z klientami lub petentami, podczas którego największą rolę odgrywa pierwsze wrażenie, nie pozwala nawet na odrobinę ekstrawagancji, a stonowane kolory, dobrze skrojone garnitury i garsonki, starannie wyprasowane koszule oraz doskonale zharmonizowane z całością eleganckie obuwie i dyskretne dodatki stanowią całoroczny zestaw obowiązkowy.

W dostępnej tylko dla pracowników, strefie back office wprowadzenie letnich modyfikacji służbowego dresscode’u jest jak najbardziej dozwolone. Nie chodzi oczywiście o przeniesienie do biura plażowych trendów, ale o wygenerowanie stanu równowagi pomiędzy dbaniem o własny komfort a elegancją i dobrym smakiem.

Zdecydowanie większe pole do manewrów na polu strojów służbowych mają Panie, dla których najważniejszym orężem w walce z upałami stają się jasne kolory, lekkie tkaniny oraz klasyczne fasony, dające możliwość tworzenia niezliczonej ilości kombinacji.

Doskonałą, kobiecą i uniwersalną alternatywą dla klasycznych, ciemnych garsonek i garniturów może być zestaw sukienka plus żakiet – zestaw, pozwalający poprzez dobór odpowiednich dodatków, na zróżnicowane, wielowymiarowe stylizacje. Sprawdzonym wariantem są również bardzo modne w tym sezonie spodnie z podwyższonym stanem i nogawkami do kostek, ołówkowe spódnice, które zestawione z gładkim topem oraz dopasowanym kardiganem dadzą efekt ponadczasowej elegancji na miarę Jacqueline Kennedy.

W definicji perfekcyjnego, kobiecego, letniego stroju do pracy nie mieszczą się natomiast bluzki odkrywające ramiona lub brzuch, głębokie dekolty, t-shirty z krzykliwymi aplikacjami, zbyt krótkie spódnice, szorty, duża ilość biżuterii oraz wszelkiego rodzaju falbany, cekiny i przezroczystości. Nie najlepiej widziana jest także całkowita rezygnacja z rajstop oraz sandałki lub co gorsza plastikowe klapki odsłaniające stopy.

Panowie zajmujący się polityką, pracujący w bankach, urzędach, czy kancelariach prawniczych   w czasie zmagań z falą upałów mogą pozwolić sobie jedynie na staranne odwieszenie marynarki na oparcie krzesła, tak by móc włożyć ją ponownie tuż przed zebraniem, konferencją i każdym biznesowym spotkaniem. Zamiast garniturów w kolorze kości słoniowej, koszul z krótkimi rękawami i lnianych spodni, które bezwzględnie należy pozostawić w szafie, na letnie dni spędzone    w pracy zdecydowanie bardziej odpowiednie będą przewiewne i niegniotące się garnitury, uszyte   z lekkich wełen, tak zwanych tropików w ciemnych kolorach. Należy pamiętać, że elegancki mężczyzna nigdy nie zakłada koszuli z krótkim rękawem ani samej ani do marynarki i  nigdy nie łączy koszuli z krótkim rękawem z krawatem!

Na mniej oficjalnych stanowiskach letni dress code nie jest aż tak restrykcyjny. Co prawda krótkie spodenki i sandały nadal są i miejmy nadzieję zawsze będą wielkim faux pas, ale umiejętnie dobrane i zestawione ze sobą sportowe, lniane marynarki, spodnie bawełniane typu chinos posiadające proste nogawki i ukryte kieszenie, koszulki polo i ewentualny brak krawatu nie stanowią już rysy na służbowym wizerunku. Dopuszczalne są także ciemne garniturowe spodnie i koszula o bardziej sportowym kroju np.  z kołnierzykiem typu button down.

Skomponowanie letniego, komfortowego, a zarazem profesjonalnego stroju do pracy wcale nie jest rzeczą trudną. Wystarczy skompletować zawartość swojej szafy zgodnie ze złotą myślą brytyjskiego stylisty Goka Wana: „Shop less, wear more!”, by z zaledwie kilku, elementów móc wyczarować eleganckie, modne i przede wszystkim zgodne z zasadami dresscode’u stylizacje na każdy pracowity dzień (więcej na temat co wolno a czego nigdy nie wypada na siebie ubrać w artykule „Wbrew biznesowej elegancji – Panie i Panowie”).

 

 

 

 

PRZYKŁADOWE LESTNIE STYLIZACJE DLA PAŃ

 

w1.jpg

w2.jpg

w3.jpg

 

 

 

 

PRZYKŁADOWE LETNIE STYLIZACJE DLA PANÓW

w4.jpg

Marta Leśniak

Marta Leśniak

- z wykształcenia historyk sztuki. Miłośniczka mody - zjawiska, które interesuje ją nie tylko w aspekcie historii i sztuki ale także w wymiarze praktycznym,- laureatka wszystkich szkolnych konkursów literackich- pisze i publikuje także artykuły i artykuliki dla Coffee News- planuje doktorat z historii mody